Sådan bor du

Dit nye hjem på skolen

Her får du ikke bare et sted at bo – du får et hjem, hvor du kan være dig selv, opleve nye venskaber og glæde dig til hver dag på efterskolen.

Du bliver en del af et af vores 6 hyggelige elevhuse, som har deres egen farve – gul, lilla, grøn, rød, pink og blå. Hvert hus har sin helt egen stemning og charme.

Elevhuse Hobro Efterskole

Efterskoleliv og nye venner

I husene bor både drenge og piger, og du kommer til at dele værelse med en kammerat af samme køn – en perfekt mulighed for at få nye venner og opleve efterskolelivet tæt på. Hvert hus har både bade- og toiletfaciliteter, så du kan tage et privat bad, når du har brug for det. Derudover har alle husene et fælles opholdsrum, hvor man kan slappe af, snakke, spille spil eller bare hygge sig med sine nye venner.

Fælles ansvar for husene

Vi lægger vægt på, at alle elever er med til at tage ansvar for deres hus og værelse. Efter hustimen bliver der gjort rent, så huset altid er indbydende og rart at være i. På den måde bliver fællesskabet endnu stærkere, når vi alle hjælper til.

Få en guidet tur i vores 6 elevhuse

Hvordan ser værelserne ud? Hvor kan man hygge sig med vennerne om aftenen? Og er der et køkken, hvor jeg kan lave mine kop-nudler? Få en guidet rundvisning i alle vores elevhuse herunder.